مشاوره خانوادگی یا خانواده درمانی چیست؟

مشاوره و روانشناسی در تمام مراحل رشد کودکی، نوجوانی، بزرگسالی و سالمندی تاثیر گذار است و مشاور روانشناس ایران و سایر درمانگران، جنبه های مختلف زندگی افراد، زوجین، خانواده یا گروه و سازمان ها را مورد بررسی قرار می دهد. مطالعات روانشناختی کاملاً سازمان یافته اند و با فرضیه ای شروع می شوند که بعدا به صورت تجربی مورد آزمایش قرار می گیرد. این نوع مشاوره، ارائه دهنده ی انواع خدمات درمانی می باشد که توسط متخصص روانشناس، در مرکز مشاوره اجرا می شود و نحوه عملکرد افراد در سنین مختلف و روابطشان را هدف خود قرار می دهد. این نوع مشاوره، فرآیندی است که از طریق آن مراجعان با کمک بهترین مشاور و دکتر روانشناس، در محیطی امن و محرمانه با یکدیگر کار می کنند. چگونه بفهمم که پایان جلسات مشاوره روانشناسی نزدیک است؟ معانی مشتق شده از کلمه شامل “روح” یا “خود” است. مشاوره فردی و یک روانشناس خوب و حاذق، می تواند به فرد کمک کند تا با بسیاری از موضوعات و مسائل زندگی؛ مانند: خشم، افسردگی، اضطراب، سوء مصرف مواد، چالش های ازدواج و روابط، مشکلات والدین، مشکلات مدرسه، تغییرات شغلی و غیره مقابله کند. روان کاوی چیست و چطور به ما کمک میکند؟

به صورت خلاصه می توان گفت، روانشناسان صنعتی سازمانی در جهت بهبود عملکرد کارکنان و سلامت آن ها و در نهایت پیشرفت یک سازمان تلاش می کنند. روانکاوان و مشاور روانشناس ایرانیان برای نفوذ در دنیای تاریک و مبهم ناهشیار؛ از فنونی نظیر: تداعی آزاد، تخلیه هیجانی، تفسیر، تحلیل رویاها، تحلیل انتقال و مقاومت استفاده می کنند. متأسفانه، این تصورات غلط در مورد روانشناسی تا حدودی به خاطر تصاویر کلیشه ای است که از روانشناسان در رسانه های عمومی وجود دارد و همچنین شاخه های شغلی برای کسانی که دارای مدرک روانشناسی هستند بسیار متنوع اند. روانشناسی شخصیتی بر درک چگونگی رشد شخصیت و همچنین الگوهای افکار، رفتارها و ویژگی هایی که باعث منحصر به فرد بودن فرد می شود، تمرکز دارد. بیشتر بخوانید: روانشناسی شخصیت چیست؟ اعتیاد به مواد مخدر یا اختلال مصرف چیست؟ این شاخه، ارتباط نزدیکی با علوم اعصاب دارد و از ابزارهایی مانند MRI و PET اسکن برای بررسی آسیب های مغزی یا ناهنجاری های مغزی استفاده می کند. روانشناسی شناختی: تا دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، انقلاب شناختی جرقه شروع تحقیقات در مورد فرآیندهای ذهنی درونی مانند تفکر، تصمیم گیری، سیر یادگیری و پیشرفت در زبان و حافظه را زد.

گنجاندن همه کارهایی که روانشناسی در بر می گیرد، فقط در یک تعریف مختصر دشوار سایت 3m-healthtourism است. مشکلات شغلی از موارد دیگری است که با بهترین مشاور می توان آن ها را حل کرد. روانشناسی بالینی بر ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات روانی متمرکز است. هرچند ارزیابی، تشخیص و درمان بیماری های روانی اهداف اصلی روانشناسی هستند، اما روانشناسی بسیار فراتر از سلامت روان را پوشش می دهد . بخش بزرگی از روانشناسی به تشخیص و درمان مسائل بهداشت روان اختصاص دارد، اما وقتی صحبت از تأثیر روانشناسی می شود تنها مانند نوک یک کوه یخی است که قسمت اعظم اثرات آن زیر دریاست. یک راه دیگر که نشان می دهد رواندرمانی و مراجعه به دکتر مشاور و متخصص، روی شما جواب داده است بازخوردهای دیگران است، به اینصورت که به شما می گویند تغییر کرده اید و متفاوت به نظر می رسید. یک مشاوره روانشناسی موفق چگونه به نظر می رسد و موجب چه تغییراتی می شود؟

مشاوره خانوادگی یا خانواده درمانی چیست؟ به این ۱۰ دلیل نیاز به مشاور خانواده دارید! مشاوران می توانند با طیف گسترده ای مانند؛ کودکان، نوجوانان، بزرگسالان، زوج ها، خانواده ها و گروه ها کار کنند. انجمن روانشناسی آمریکا، مشاوره روانشناسی را یک نهاد سلامت عمومی می داند که طیف گسترده ای از افراد با پیشینه های فرهنگی، اجتماعی و فردی متفاوت را در بر می گیرد و به دنبال بهزیستی، پیشگیری و کاهش بحران ها و افزایش راهکار، برای حل مشکلات و مسائل این گروه می باشد. روانشناسی یک رشته علمی گسترده و متنوع است که شامل مطالعه اندیشه، رفتار، پیشرفت، شخصیت، احساسات، انگیزه و موارد دیگر می شود. احساس امید و اعتماد به نفس می کنید که موجب می شود احساس کنترل بیشتری نسبت به خود و تصمیم های زندگی تان داشته باشید. در مرکز مشاوره روانشناسی، دکتر روانشناس و روانشناس مشاور ایرانی از آزمون های روانشناسی برای سنجش ساختار های روانشناختی خاص در افراد استفاده می کنند.

از نگاه روانکاوی تنها با تجربه و دیدن موقعیت سرکوب شده می تواند خود را رها کرد و شفا بخشید.فن درمانی فروید برای تحلیل افکار ناهشیار بود و او معتقد بود که ریشه مشکلات افراد به تجارب دوران کودکی شان بر می گردد . فشار روانی از نگاه بهترین روانشناس و در روانشناسی، پاسخ شخص، به شرایط فشار آور و تهدید کننده ای است که توان کنار آمدن او را محدود می کند. اما مهمتر این است که به صحبت های روانشناس خود گوش دهید و ببینید که از نگاه او مشکل اصلی کجاست؟ در اکثر مواقع، تنها بینش پیدا کردن به اتفاقات و موضوعات می تواند مشکل را برطرف کند. اولین قدم می تواند تماس گرفتن با یک کلینیک روانشناسی و پیدا کردن یک مشاور متخصص مناسب برای شما باشد. یک مشاور روانشناس، در حیطه های گسترده و متفاوت بسیاری مشاوره می دهد که جهت آشنایی بیشتر و تخصصی تر، در ادامه به بررسی چند مورد آنها خواهیم پرداخت.

علائم افسردگی در زنان شامل چه مواردی است؟ افسردگی چه تاثیری بر سلامت فیزیکی دارد؟ روان کاوی چیست و چه اهمیتی دارد؟ اوتیسم (درخودماندگی) چیست و چه نیست؟ مشاوره روانشناسی در چه مواردی کاربرد دارد؟ باشد، عوامل محیطی: که اشاره به وقایع و گرفتاری های زندگی، تعارض هایی که آدمی را نسبت به انتخاب کردن مستأصل و ناتوان می کنند، فشار روانی ناشی از شغل نیز در این دسته قرار می گیرند و در آخر عوامل اجتماعی و فرهنگی نیز، از آن مواردی هستند که در ایجاد فشار روانی تاثیر گذار می باشند. علائم افسردگی در مردان شامل چه مواردی است؟ نشانه های افسردگی را به خوبی بشناسید! در زیر برخی از مکتب های مهم تفکر روانشناسی آمده است. ساختار گرایی: ساختارگرایی وونت و تیچنر نخستین مکتب فکری بود، ولی مکاتب دیگر نیز مدت کوتاهی بعد از آن شروع به ظهور کردند. به دست آوردن درک غنی تر و عمیق تر از روانشناسی می تواند به افراد کند تا بینشی نسبت به اعمال خود و نیز درک بهتری از دیگران دست پیدا کنند. مشاوره به افراد این امکان را می دهد که احساسات، باورها و رفتارهای خود را کشف کنند، خاطرات چالش برانگیز یا تاثیرگذار را بررسی کنند، جنبه هایی از زندگی خود را که دوست دارند تغییر دهند را شناسایی کنند، خود و دیگران را بهتر درک کنند، اهداف شخصی تعیین کنند و برای تغییر در جهت مطلوب تلاش کنند.

رفتارگرایی: مکتب فکری رفتاری از نگاه به تأثیر عوامل درونی بر رفتار فاصله گرفت و سعی داشت روانشناسی را به مطالعه رفتارهای قابل مشاهده تبدیل کند. هرچند که این مکتب های فکری گاهی به عنوان گروه هایی که باهم رقابت می کنند تلقی می شوند، اما همه دیدگاه ها در درک ما از روانشناسی نقش داشته اند. اکثر افراد به علت پرسش ها و چرایی هایی که در ذهن دارند و نمی تواند پاسخی برای آنها پیدا کنند، به متخصص روانشناس مراجعه می کنند و در مقابل، یک مشاور، فعالانه به مسائل گوش می دهد و با پرسیدن سوالاتی عمیق، سعی در این دارد که که مراجع را آگاه و هشیار کند. امروزه روانشناسان به دنبال درک جنبه های بسیار زیاد و متنوع ذهن و رفتار انسان هستند و دانش جدیدی را به درک ما در مورد چگونگی تفکر مردم اضافه می کنند. روانکاوی زیگموند فروید بر چگونگی تأثیر ذهن ناخودآگاه بر رفتار انسان متمرکز بود. عملکرد گرایی: روانشناس و فیلسوف قدیمی ویلیام جیمز به مکتبی از اندیشه به نام عملکرد گرایی علاقه مند شد که توجه آن به هدف آگاهی انسان و رفتار او معطوف بود.

روانشناسی قیاسی شاخه ای از روانشناسی است که به مطالعه رفتار حیوانات مربوط می شود. در نتیجه، برخی از زیرشاخه های فرعی و شاخه های تخصصی پدیدار شده است. در برخی موارد، بعضی از مکاتب فکری برای مدتی بر رشته روانشناسی تسلط یافتند. همانطور که از اسم روانشناسی مشخص است، یک روانشناس مشاور به دنبال شناختن فرایند های روانی مراجع است و پیش نیاز این شناخت، یک رابطه همدلانه ی ایمن است. مشاوره روانشناسی موفق و درست، در مراجع این احساس را ایجاد می کند که چیزی تغییر کرده است و متفاوت از قبل شده است. مهم نیست که روانشناسان در کجا کار می کنند، هدف اصلی آن ها این است به توصیف، توضیح، پیش بینی رفتار انسان و تأثیرگذاری بر آن کمک کنند. اگر احساس کردیم که مشاوره روانشناسی کمکی نکرد چه کار کنیم؟ از اینکه اگر روانشناس برخورد بدی داشته باشد و حالت تدافعی بگیرد نترسید، چرا که اگر درمان گر شما جبهه بگیرید و احساسات شما را بی اعتبار کند، این موضوع نشان دهنده این است که ادامه درمان با این فرد، اصلا تصمیم درستی نیست. توضیح دهید که چه چیزی از نگاه شما درست کار نمی کند و مانع بهبودی شما شده است. مشاور روانشناس برای چه افرادی مناسب است ؟

البته در این مورد درمانگر شما یا روانشناس مشاور ایرانی نیز باید بتواند نظر بدهد و در مورد این احساس با یکدیگر به گفت و گو بپردازید هر چند که در نهایت تصمیم نهایی با شماست. اگر این افراد، از نزدیکان شما نباشند طبیعتا متوجه نخواهند شد که چرا این تغییر در شما رخ داده است اما خودتان می دانید که این “تفاوت” را دوست دارید و لذت می برید از اینکه دیگران نیز این موضوع را تصدیق می کنند. اگر آنها ما را دوست داشته باشند، خود را فردی دوست داشتنی می پنداریم و اگر هم برعکس این موضوع اتفاق بیفتد، فکر می کنیم که فرد مطلوب و دوست داشتنی نیستیم. که ممکن است افراد در مراحل مختلف زندگی خود با آنها برخورد داشته باشند، به صورت ویژه و مهمی اثر گذار می باشد. روانشناسی زیستی (بیوسایکولوژی) بررسی می کند که چگونه فرایندهای زیست شناختی بر ذهن و رفتار تاثیر می گذارند. روانشناسی مطالعه ذهن و رفتار است که شامل تأثیرات زیست شناختی، فشارهای اجتماعی و عوامل محیطی است که بر چگونگی تفکر، عملکرد و حس افراد تاثیر می گذارد.

این شاخه از روانشناسی در جهت افزایش کارایی در محیط کار، آموزش ترفند ها و مهارتها در جهت ایجاد شرایط مناسب ذهنی و جسمی کارمندان، به منظور ایجاد استاندارد های شغلی فعالیت می کند. روانشناسی با هدف کمک به مردم و تندرستی و رفاه فردی آن ها فعالیت می کند و در پیشرفت آن ها در دنیایی که بطور فزاینده ای پیچیده است یاری رسان است. در پایان این را بدانید، همیشه شما تصمیم گیرنده این موضوع هستید که آیا درمان موفق بوده است یا خیر، چرا که هر انسانی دارای شرایط متفاوت و کاملا نسبی است که موفقیت را جور دیگری تعریف می کند. این شاخه تخصصی، بر تحقیقات و معالجه انواع اختلالات روانی متمرکز است و با روان درمانی و روانشناسی بالینی مرتبط است. روانشناسی صنعتی – سازمانی زمینه ای است که از تحقیقات روانشناختی برای ارتقاء عملکرد کار و انتخاب کارمندان استفاده می کند. روانشناسی جنایی یک رشته کاربردی است که با استفاده از تحقیقات روانشناسی و قوانین موجود، بر سیستم عدالت قضایی و کیفری متمرکز است. درمان، این توانایی را دارد که به کاهش درد و رنج آدمی کمک کند و می تواند به شما مهارت ها و توانایی های مختلفی را اضافه کند که با موفقیت با مشکلات کنار بیایید و از بحرانها گذر کنید.

مشاوران، همدلانه و فعالانه در کنار مراجعین خود حضور دارند چرا که مشاوره تخصصی زمانی مؤثر است که مراجع احساس امنیت، درک شدن، احترام و پذیرش بدون قید و شرط داشته باشد. شما به تدریج احساس می کنید، از اینکه تجربیات جدید را امتحان کنید، هراسی ندارید و دوست دارید که خود را به چالش بکشید. تغییراتی که از طریق مشاوره روانشناسی و روانشناس مشاور تهرانی ایجاد می شوند، به شرح زیر می باشند: تغییر در نگاه و چشم انداز، بینش جدید، روش های جدید برای فکر کردن، افزایش ظرفیت برای تحمل و پذیرش، افزایش آگاهی از احساسات و هیجانات، یادگیری رفتارهای جدید و تصمیم گیری های جدید در مورد زندگی. شما متوجه می شوید که مهارت های مقابله ای و رفتارهای جدید بسیاری را برای روبرو شدن با مسائل و مشکلات پیدا کرده اید. فرض اولیه روانکاوی این باور است که همه افراد دارای افکار، احساسات، خواسته ها و خاطرات ناخودآگاه هستند. در زمان کودکی، والدین و مراقبان اولیه نمادی از محیط بیرون و جامعه هستند. روانکاوی: دیری نگذشت که این مکتب های فکری اولیه جای خود را به چندین رویکرد غالب و تأثیرگذار در روانشناسی دادند.

همانطور که می بینید، اگرچه روانشناسی علمی نسبتاً جوان اما گسترده است، اما عمق و همچنین وسعت فوق العاده ای دارد. کلمه “روانشناسی” خود از واژه یونانی psyche روان گرفته شده است که در معنای واقعی کلمه به معنی “زندگی” یا “جان” است. سلامت روانشناختی و حس رفاه در بزرگسالی به میزان قابل توجهی به کیفیت روابط ابتدایی هر انسانی مرتبط است. علائم اختلال بیش فعالی/کم توجهی چیست؟ پرخوری عصبی (Bulimia Nervosa) چیست و چه علائمی دارد؟ علائم فیزیکی اضطراب شدید به چه صورتی بروز میکند؟ بارزترین کاربرد روانشناسی در زمینه سلامت روان این است که روانشناسان از قوانین، تحقیقات و یافته های بالینی برای کمک به بیمار در مدیریت و غلبه بر علائم درگیری ذهنی و بیماری روانی استفاده می کنند. علل، علائم و درمان اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟ خودآگاهی چیست و چرا اهمیت دارد؟ البته باید این موضوع را در نظر داشت که ناتوانی در حل کردن مسائل به هیچ وجه ایرادی ندارد و به عنوان یک انسان نیازی نیست تا همه مسائل و مشکلات را خودتان حل کنید، چرا که این شیوه تفکر می تواند خیلی زود شما را فرسوده و خسته کند.

توسط دکتر زادان فرخ

دکتر زادان فرخ متخصص قلب هستم