15 گیاه آپارتمانی سایه دوست و مقاوم به نور کم با نگهداری آسان

سانسوریا نام­های مختلفی دارد و به اسامی گوناگون شناخته می شود. بونساس ها در انواع مختلفی وجود دارند که هر کدام نیز دارای قیمت های متفاوتی می باشند. در زمره گیاهان آپارتمانی لوکس و گران قیمت قرار می گیرد. گاهی اوقات از این گیاه با نام ققنوس هم یاد می کنند. نخلهای خرمای جزایرقناری شباهت زیادی به نخلهای کوتوله ققنوس دارند و جای تعجب نیست که بومی جزایر قناری باشند. انواع ارکیده در زمره زیباترین گل های آپارتمانی جای می گیرند. گل سانسوریا سموم موجود در هوا را جذب کرده و به جای آن اکسیژن خالص تحویل­تان می­دهد. پیچ ساعاتی گونهای از گیاهان گلدار است که بیشتر در نواحی استوایی آمریکا و آفریقا رشد میکند.این گیاه رشد سریع و ساقههایی بلند بالارونده دارد که قلمه گرفتن از آن را آسان میکند. فتوسنتز یک فرایند شیمیایی است که انرژی نور خورشید را برای تبدیل دیاکسید کربن و آب به مواد قندی در گیاهان سبز مورد استفاده قرار میدهد؛ سپس این مواد قندی در خلال تنفس گیاه برای رشد آن مورد استفاده قرار میگیرند. پنجرهی شرقی نور درخشانی خواهد داشت اما مدت زمان این روشنایی بسیار کمتر از پنجرهی جنوبی است. در خیابان نبرد جنوبی باید در اولین چهار راه به سمت راست بپیچید.

این گیاه عمدتا به صورت شاخه ای فروخته می شود. داشتن یک بونسای زیبا در منزل می تواند به مثابه آوردن یک جنگل کوچک و زیبا به فضای داخلی منازل باشد. آن را در مکانی قرار دهید که فضای کافی برای آویزان کردن برگهای بلندش داشته باشد. محل مناسب برای نگهداری: گیاه هوازی را در جایی آویزان کنید که نور کافی و غیرمستقیم داشته باشد و هوا در آن جریان داشته باشد. این گیاه نسبت به نور کم مقاوم بوده و روش نگهداری آسانی دارد. سانسوریا یکی از مقاوم ترین انواع گیاهان آپارتمانی است که اولاً نگهداری از آن بسیار ساده است.

قیمت این گیاه نیز متناسب با تعداد شاخه ها و سایز گیاه بالاتر می رود. قیمت این نخل متناسب با سایز و تعداد شاخه های آن متغیر می باشد. بهترین دما برای رشد نخل فونیکس 24 تا 26 درجه سانتی گراد می باشد. بهترین شرایط برای نگهداری بامبو، قرار دادن آن در گلدان شیشه ای با آب فاقد کلر و دمای متعادل که از نور غیر مستقیم هم بهره مند شود، می باشد. گیاه نخل زینتی به نور زیادی نیاز دارد ولی توجه کنید از قرار گرفتن آن در معرض نور مستقیم خورشید جلوگیری کنید. بعضی از آنها مانند نخل خرمای مینیاتوری در نهایت 30 سانتی متر رشد می کنند و بعضی دیگر هم در طبیعت ممکن است تا 2 متر رشد داشته باشند. برخی دیگر ریسکپذیر هستند و کسب و کار خودشان را راه میاندازند. اگر آن را در مقابل یک پنجره آفتابگیر قرار دهید به خوبی رشد می کند. نکته جالب درباره گیاه سانسوریا این جا است که محیط خشکی یا مرطوب برایش فرقی ندارد و حتی می تواند زینت بخش حمام هم باشد. تنوع رنگ­ها، ارتفاع و پهنای گل سانسوریا نیز باعث ایجاد انواع مختلفی از این گیاه شده است که هر کدام به یک نام معروف هستند.

زاموفیلیا به عنوان یکی از گیاهان معروف و همه پسند شناخته می شود. علیرغم باورها، دریافت نور مستقیم خورشید برای همه گیاهان خوب نیست، برخی هستند که با برخورد غیر مستقیم نور به آنها بهتر رشد می کنند. از آن دسته آدهایی هستید که همه چیز میدانند؟ گلهای آن زیر بغل بوده و روی گل آذین اسپادیکس تولید می شود. نگران استفاده از این روغن نباشید زیرا حرارت موجب از بین رفتن سموم آن می گردد. ■حتما تاکنون اتفاق افتاده بارها و بارها اقدام به تعویض خاک گلدان کنید اما مجددا عوامل بیماری زا به سراغ گیاه بیایند یا تاثیری در رشد گیاه زینتی خود شاهد نباشید. در صورتی که امکان تعویض گلدان وجود ندارد به تعویض خاک های سطحی اکتفا کنید. گل کاملیا یکی از محبوب ترین گل های آپارتمانی هستش. نخل زینتی از گیاهان مناسب و محبوب برای نگهداری در آپارتمان و ادارات است. برخی از این بونسای ها بسیار خاص بوده و می توانند در محیط آپارتمان شما همانند یک درخت کوچک و مینیاتوری بدرخشند. نور: این گیاه نور دوست است، در فصل زمستان باید داخل آپارتمان و در مقابل پنجرههای آفتابگیر قرار داده شوند و در سایر فصول روی تراس یا بالکن و در سایه آفتاب نگه داری شوند.

Bonsai واژهای ژاپنی است و به گیاهانی گفته میشود که با وجود داشتن اندازهی بزرگ در طبیعت، برای نگهداری در محیط کوچک سازش یافته اند. فیکوس بنجامین بومی مناطق گرمسیر مثل هند و استرالیا است اما به عنوان یک گیاه خانگی می تواند به راحتی در آب و هواهای سرد تر هم پرورش یابد. از خودمان میپرسیم به راستی واقعا کمبود منابع مورد نیاز مثل آب و خاک در ایران باعث شده فرصتهای سرمایهگذاری از بین برود؟ این گیاه مانند دیگر گیاهان هم خانواده اش طاقت سرمای زمستانی را ندارد و وقتی که دما به منفی 10 درجه برسد، ممکن است که از بین برود ولی سرمای کمتر از صفر هم می تواند باعث سرمازدگی شدید برگ های آن شود. آب سبک و بدون املاح در کیفیت رشد برگ ها و زیبایی آنها موثر می باشد. گونه های مختلف ارکیده به لحاظ قیمت و زیبایی ظاهری با هم متفاوت هستند. این گل زیبا در میان انواع مختلف گل ها دارای ارزش بالایی است. استفاده از استند برای گلدانهایی با سایز کوچک و بزرگ، فکر فوق العادهای است که موجب می شود تا زیبایی بصری گلدان افزایش پیدا کند. این گیاه با وجود زیبایی خاص جلوه ای عالی به محیط اطراف می دهد.

آیا گیاهی میخواهیم که دارای برگهای رنگی باشد یا فقط برگ سبز؟ گیاهان گوشتخوار دارای انواع مختلفی هستند که فقط نمونه های اندکی از آنها را می توان در ایران یافت. اما آیا فقط ماندن در فضای داخلی خانه ما را از تنفس این همه آلودگی در امان نگه میدارد؟ با داشتن چندین گلدان زیبا در خانه میتوانید دکوراسیونی خاص و سبز داشته باشید و همچنین نگهداری گیاهان آپارتمانی در منزل در روحیه افراد خانواده تاثیر مثبت دارد. همه ما از نقش زیاد گل و گیاه در اطرافمان و تاثیر آن بر روی سلامت روح و روان تا حدودی آشنا هستیم.

روش تکثیر توسط بذر به دلیل زمان بیش از حد برای رسیدن به نتیجه توصیه نمی شود. گونهی قرمز آن به دلیل مقاومت بالاتر آن نزد اکثر افراد محبوبتر است. به عنوان مثال با این جهش تلاش میکنیم گلایل قرمز یا سفید تولید میکنیم. این گلهای زخم دار در سایه های مختلف قرمز ، صورتی ، سفید ، زرد و نارنجی وجود دارد. گلهای آن نیز با میوههای ریز قرمز رنگی همراه هستند. خاک ها و کودهایی که توسط کرم های قرمز خاکی تولید شده اند عاری از میکروب و آفت هستند. علف فیبر چشمی نام معمول خود را از برگ های نازک علفی گرفته که به سیم فیبر نوری شباهت دارد و می تواند به راحتی در آب ایستاده رشد کند و در یک گلدان خوب به نظر می رسد، فیبر نوری چشمی می تواند یک اثر درخت کوچک را ایجاد کند، اگر یک لوله پلاستیکی در اطراف پایه آن ببندید، رشدش سریع تر اتفاق می افتد. از قیمتی نسبتا بالا برخوردار بوده و برگ های پهن و شاخه های بافته شده آن، دکوراسیون منزل شما را خاص تر و زیباتر می کند. این گل به خاطر داشتن برگهای سبز تخم مرغی شكل، بدون دم برگ و پهن بسیار محبوب شده است.

همانگونه که از نام این گیاهان پیداست، منبع تغذیه آنها حشرات و خزندگان ریز هستند و این ویژگی باعث می شوند این گیاهان علاوه بر اینکه به لحاظ جنبه زیبایی مورد توجه باشند به دلیل حذف حشرات موذی موجود در داخل منازل نیز مورد توجه قرار بگیرند. چهارمین دلیل نیاز به فضای کم است چون گیاه سانسوریا رشد طولی دارد نیاز به گلدان های بزرگ ندارد و در نهایت زیبایی وتنوع در مدل، رنگ و شکل آخرین دلیلی است که شما را برای خرید گل سانسوریا تشویق می کند. پولیشیاس فابیان Polyscias Fabian با وجود ساقهی تنومند و برگهای پنکیکی شکل خود که به رنگ سبز تیره با سایهای از رنگ بنفش هستند، زیبایی پرصلابتی را نمایان میسازد که آن را مناسب فضاهای لوکس و مجلل ساخته است. همچنین توصیه شده است که نباید از گیاهان پر خار یا گیاهانی که برگهای سفت و سخت دارند در محل زندگی استفاده کرد. زاموفیلیا از جمله گیاهانی است که روند رشد کندی داشته و تکثیر آن نسبتا دشوار است.

شما با داشتن این گیاه شرقی در خانه جلوه ای از یک باغ به سبک ژاپنی را به نمایش خواهید بهترین گیاهان زینتی – https://golheaven.ir/ornamental-plants/ – گذاشت. کلیویا را میتوانید در فصل پاییز به خارج از خانه منتقل کنید، اما قبل از رسیدن اولین نشانههای زمستان، سریعا آن را به سردترین اتاق منزل خود ببرید. خوردن فقط ۴ تا ۷ عدد از آن ها می تواند به مرگ منتهی گردد زیرا ریسین موجب از بین رفتن بافت های بدن می شود. این سم یک محافظ طبیعی در برابر شپش نیز میباشد؛ لذا ماده ریسین در صنعت برای تولید حشره کشها مورد استفاده قرار میگیرد. کاماروسا و سلوا از مهمترین ارقام تجاری توت فرنگی مورد استفاده در کشور بوده و جهت کشتهای مزرعه ای و گلخانه ای مورد استفاده قرار میگیرد. از آنجا که پوشش روی بذر نیز به اندازهی بذر بستگی دارد، حدود نیم سانتیمتر خاک روی بذرها ریخته و آبیاری نیز با احتیاط انجام میگیرد. بذر گل داوودی پاکوتاه بسیار پر گل را از این لینک میتوانید تهیه کنید.

برخی از گیاهان به دلیل داشتن ماهیت گوشتخواری و کمیاب بودن در بازار گل و گیاه دارای قیمت های بالایی هستند. شما می توانید از این نخل در سایزها و قیمت های مختلف تهیه کنید. این گیاه سرسخت دارای 70 گونه مختلف است که در رنگ ها و ابعاد متنوع زینت بخش منازل و مکان های عمومی است. نخل زینتی گیاه بومی مناطق جنگلی شرق آسیا می باشد که واریه های مختلف دارای ارتفاع مختلف می باشند. بهترین روش برای تکثیر نخل طینتی یا فینیکس تقسیم بوته و جدا کردن پاجوش می باشد. شاید این سوال در ذهن شما به وجود بیاید که انواع میوه گلخانه ای که بهترین رشد را در گلخانه ها دارند شامل کدام موارد هستند؟

این نخل زیبا می تواند با جای گرفتن در یک گوشه از پذیرایی زیبایی و جلوه دکوراسیون شما را چندین برابر کند. شما می توانید این گل زیبا را به شکلی چند شاخه و پر در گلدان های شیشه ای کاشته و از تماشای جلوه زیبای آن لذت ببرید. نخل زینتی که به آن نخل فونیکس هم می گویند با نام علمی canariensis Phoenix از خانواده Palmaceae می باشد و 17 گونه دارد. در صورت بروز گرمای یبش از حد، این میزان افزایش پیدا می کند باید توجه داشته باشید که آبیاری بیش از حد و غرقابی کردن نخل فونیکس باعث بروز مشکلات می شود.

گیاه کالانکوئه یکی از گل های زیبا و پر فروش ایران و حتی جهان می باشد که بسیار برای منازل آپارتمانی مناسب است. اغلب فروش آن به صورت تک شاخه می باشد. محل رویش: در مناطق گرمسیری، نیمه گرمسیری و مناطق مرطوب رشد می کند. شاید برای کسانی که دغدغه مالی ندارند، پیدا کردن گل زیبا و خاص که در شان آنها باشد بتواند در حد یک دغدغه مطرح شود. به همین جهت بهتر است در مقابل پنجره آفتاب گیر قرار بگیرد تا بتواند نیاز خود به نور را تامین نماید. یک کاکتوس کوچیک با اندازه بند انگشتی ممکن است قیمتی بالاتر از یک کاکتوس با اندازه یک متری داشته باشد و این سن و نژاد کاکتوس است که دلیل این گرانی قیمت برخی از آنها می باشد. قیمت انواع کاکتوس ها بسته به سن، نژاد و سایز آنها متفاوت می باشد. علاوه بر کاکتوس های کلکسیونی که جزء گیاهان لوکس و گران قیمت قرار می گیرند، کاکتوس های دیگری نیز وجود دارند که می توانند حتی گران قیمت تر از کاکتوس های کلکسیونی باشند.

توسط دکتر زادان فرخ

دکتر زادان فرخ متخصص قلب هستم